|
Juraj Šupák

Branislav Škorec: Miňo Stoch môže byť pre malý futbal osobnosťou

SLO

Po vydarenom Niké Winter Cupe 2023 sme sa rozprávali s reprezentačným trénerom Branislavom Škorcom, ktorý pozorným okom sledoval celodenný priebeh turnaja.

Ako sa vám páčilo podujatie Niké Winter Cup?

Musím povedať, že ho organizátori zvládli na jednotku. Ja som tam bol najmä na to, aby som hodnotil najmä kvalitu tímov, hráčov a aj turnaj po tej športovej stránke. Ten bol naozaj na vysokej úrovni. Mal som možnosť vidieť najlepších hráčov a porovnávať ich priamo na mieste medzi sebou. Tieto informácie mi budú určite užitočné pri hodnotení kto do širšieho reprezentačného kádra patrí a kto nie.


Čo hovoríte na športovú úroveň turnaja?

Myslím si, že turnaj splnil očakávania - nielen tie moje ale aj organizátorov, a to po všetkých stránkach. Podujatie sa pripravovalo dlho a pozorne, aby v sobotu všetko bezproblémovo klapalo. Boli tu naozaj len tie najlepšie tímy s najlepšími hráčmi na Slovensku. Chýbalo naozaj iba zopár jedincov, ktorých však budem naďalej sledovať najmä v Niké Superlige.

Ktoré tímy vás na turnaji prekvapili?

Neočakával som tak vysoko bratislavský Engerau Boys, avšak svojimi výkonmi boli v semifinále právom. Skôr ma prekvapili / oslovili niektorí jednotlivci, ktorí podali veľmi kvalitné výkony a pozerám sa na nich ako na potenciálnych adeptov na reprezentačný dres. Či už teraz, alebo v dlhodobejšom horizonte.

Je naopak niektorý tím, ktorý vás výsledkovo alebo herne sklamal?

Každý jeden favorizoval pred turnajom Atletico Trnava, ale priamo na ihrisku to vyzeralo inak. Očakával som, že s kádrom akým prišli, pôjdu "step by step" za titulom. Všetci, čo boli v sobotu v Korni videli trápenie sa Atletica, čo vyústilo najmä do výsledkov zápasov. Našli sa však aj jednotlivci, ktorí v tíme nesklamali.


Očakávali ste obhajobu titulu od TO-DAY Hydrokres Prešov?

Prešovčania patrili k favoritom pred turnajom, po prvom zápase a aj počas celého turnaja. Pred samotným turnajom a zverejnením nominácie sme mohli vidieť jeden dôležitý faktor v ich tíme - veľká väčšina hráčov hrajú spolu Niké Superligu za Prešov. To sa ukázalo ako veľký krok k získaniu titulu.

V najlepšej štvorici mala Bratislava až trojnásobné zastúpenie. Odrzkadľuje to kvalitu súťaží v Bratislave?

Odzrkadľuje to najmä hráčsku kvalitu, ktorá v bratislavských ligách jednoznačne je. FC BPN som osobne favorizoval už pred turnajom, prišli vo veľmi dobrej zostave a ešte k tomu podávali veľmi dobré výkony počas celého turnaja. Papalalulu neprišli síce v najsilnejšej zostave, avšak aj napriek tomu ukázali, že patria na Slovensku k najlepším. Engerau Boys milo prekvapili, mali mladých a zanietených hráčov. Treba ešte povedať, že vo štvrťfinále bol ďalší bratislavský klub TIKI TAKA, ktoré vypadlo s neskorším víťazom a je pre nich iba škoda, že narazili práve na Prešovčanov. Celkovo sa môžu oprieť o kvalitného brankára a v tíme majú vodcovské typy, ako je napríklad Martin Bučák.


Zaujali vás aj nejaké individuálne výkony?

Áno, hovoril som o tom už vyššie, že ma niektorí prekvapili, ale hlavne ma niektorí uistili vo výbere do reprezentácie. Niektorí mladí hráči ukázali potenciál aj do budúcnosti. Podstatné bolo, že máme z čoho vyberať. Už iba správne vybrať hráčov, ktorí budú pasovať do koncepcie a do nového systému založeného na pohybe.

Vyskočili nejaké nové prípadné posily pre národný tím?

Áno, ide prevažne o mladšie ročníky. Ukázali mi, že je s nimi potrebné počítať už na najbližšie MS v Spojených arabských emirátoch. Bude iba n anich ako sa pobijú o miesto priamo na reprezentačných zrazoch a zápasoch. Menovať v tejto chvíli veľmi nechcem, dôležitý bude sumár pred MS s konkrétnymi menami.

Mali ste priestor sa s hráčmi aj individuálne porozprávať?

Veľa času na individuálne pohovory nebolo, všetci mali nabitý program v dôsledku nabitého harmonogramu turnaja. S niektorými hráčmi som hovoril aj individuálne. S niektorými sme mali spoločné stretnutie so základnými pokynmi k reprezentácii. Tri stretnutia s jasnou otázkou, pre mňa odpoveďou a následne príde k širšej nominácii. Tak, aby sme od júna pracovali s hráčmi, ktorí by mali cestovať koncom októbra na majstrovstvá sveta.


Čo hovoríte na účasť veľkej hviezdy Miroslava Stocha?

Miňo Stoch je pojem vo veľkom futbale, či už u nás alebo v zahraničí. V Korni to bol pojem už aj pre malý futbal a zvýšil svojou účasťou kredit Niké Winter Cupu. Ktorý hráč sa môže pochváliť tým, že hral v tímoch ako Twente, Slavia, Chelsea a Fenerbahce? Pre malý futbal môže byť osobnosťou.

Aký je najbližší plánovaný program reprezentácie?

Pri už nabitom programe sme hľadali možné termíny. Uvediem aspoň tie prvé dva. Sú nimi trojdňové sústredenie od 21. - 23. apríla a následne v máji EMF Nations Games v Galante, kde svoju účasť prisľúbili naozaj atraktívne tímy.

submenu

Tabuľka

Slovensko (SLO) 1. liga
# Tím Z Skóre Body
1. BAN Banco Casino 5 9:7 12
2. PAP Papalalulu BA 5 9:4 12
3. TUL Túlavé cit. 5 11:6 10
4. ATL Atletico TT 5 7:8 7
5. REA Real Coholics 5 4:8 3
6. RIN Riňoši BA 5 5:12 0

štatistiky

Slovensko (SLO) 1. liga
1. ATL Michal Takáč 4 Gólov
2. TUL Lukáš Trnka 4 Gólov
3. BAN Lukáš Čambal 4 Gólov
4. PAP Martin Jurkemik 3 Gólov
5. PAP Marek Paštrnák 3 Gólov
6. TUL Samuel Torok 2 Gólov
7. REA Tomáš Sůra 2 Gólov